Bývaly doby, kdy jsem byl tzv. Pro-Ject TOP Phono Partner. Měl jsem tu 4 různé gramofony značky Pro-Ject. Možnost pyšnit se tímto označením mi však dle mého názoru moc nepřinášela, neboť v Praze máme Audio-Best, kde mají Pro-Jecty všechny.
Proto jsem se ještě v loňském roce rozhodl (se stěhováním studia na Zbraslav), že to zkusím jinak. Budu mít více značek a od každé jen nějaký model, který dle mého názoru za TO stojí.
Dnes bych Vám tyto přístroje tedy představil. Zkusím to férově a narovinu.
1) Pro-Ject RPM 3 Carbon + GoldRing 2500

Tento model gramofonu je oproti ostatním modelům značky v poslední době poněkud opomíjen, není to však dle mého názoru správně. Je to opravdu chytře vymyšlený a dobře postavený gramofon.
U gramofonu je třeba co nejvíce oddělit hluk z odvalování jinak bezhlučného motorku, aby se tento – toto vlnění nepřenášelo do raménka a následně do vložky, která by to sejmula a převedla na zvuk jako bručení.
Řada RPM je geniální v tom, že ačkoli to na první pohled (na obrázcích) nevypadá, motor stojí pouzdrem svého těla sám na stole a šasi gramofonu stojí také samo na třech hrotech s možností regulace „–0–„. Tím se chvění bezhlučného motorku může přenášet maximálně přes podklad gramofonu. Což lze různě eliminovat. Třeba police AQ Gramo Console 2 vytlumená kuličkami je fajn.

Žulová deska bude také dobrou podložkou. Ale i samotný klasický HiFi stolek vyhoví, neboť hroty jsou zde díky styku přístroje s podložkou pod velkým tlakem a ten z logiky věci neumožní přenos jemných vibrací od malého motorku.
Rameno je zde 10″ s S-ovým zahnutím umožňujícím lepší vedení hrotu s vyšším rádiusem stopou v desce a tedy mít vždy co možná nejvíce kolmé čelo vložky k tečně desky.
Rameno je vybaveno účinným magnetickým antiscatingem, který eliminuje VTA zvolna se zvyšující silou úměrnou tomu, jaká dostředivá síla právě na rameno působí. Je to dle mého názoru při dobrém nastavení lepší než závažíčka na silonovém vlasci, která táhnou stále stejnou silou.
Oproti původní verzi je nyní v talíři z MDF nalisována plastová výplň, která jednak umožní lepší dosednutí nosiče na plochu (lze ještě pomoci dotažením pomocí kleštinového Pro-Ject Clamp-It – dodáván zvlášť), další výhodou je menší vyvíjení statické elektřiny a tudíž deska chytá z prostoru méně prachu.
Třecí bronzové ložisko talíře je doplněno o keramickou kuličku pro snížení tření.
jediné MÍNUS je, že se dodává v základu bez krytu a ten je třeba případně dokoupit.
Gramofon mám ve studiu osazen vložkou GoldRing 2500 tedy nejvyšším modelem základní řady vložek systému Moving Iron.
Model 2100 má hrot sférický,
2200 eliptický,
2300 „nahý“ eliptický s užším hrotem,
2400 – nízkohmotný dřík „Vital“, „nahý“ diamantový eliptický hrot a zužující se hliníková konzole ramene,
2500 – používá nahou, hranatou stopku, stylus z přírodního diamantu v diagonální orientaci s proprietárním 2SD linkovým kontaktním profilem. Dotykové pero se dotýká pouze stěny drážky podél krátkých vyvýšenin, které jsou tak jemné, že dokáže přesně sledovat detaily až do 4 mikronů – to je dost i pro přehrání kvadrafonických záznamů. Protože kontaktní plocha je protažena podél celé boční stěny drážky, je dvakrát větší než u obyčejného eliptického hrotu; střední tónová tonalita je neuvěřitelně detailní a přesná a veškerá vysokofrekvenční sibilance nebo zkreslení je naprosto eliminována, až vyloučena.

2) Denon DP-450USB

Tento gramofon v ceně 11.500 Kč jsem si do studia vybral jako nástupce oblíbeného modelu Debut od značky Pro-Ject. Má oproti němu několik výhod.
1) „esovité“ rameno
2) odnímatelný headshell – umožňuje rychlou výměnu snímací vložky
3) nepřišroubovaný kryt (ten co je tu přibalen je poměrně atypický, ale funkční – funguje i jako stojánek obalu právě přehrávané desky). Zavřený kryt totiž pohlcuje basy z reproduktorů a přenáší je jako nežádoucí vuibraci do těla gramofonu. Otevřený kryt je na tom ještě hůře – má velikou plochu v prostoru. Kryt by měl jít snadno sejmout..
4) má USB port nevyžadující připojení počítače – rovnou ukládá soubory dle výběru do MP3 128 kbps, či WAVu 16-bit/44.1 kHz
Tento gramofon je nyní osazen právě na kuličkami tlumené polici AQ Gramo Console 2 a provádím na něm poslechové testy 6-ti různých vložek systémů MM a MI v cenách od 1.000 Kč do 9.000 Kč.
3) GoldNote Valore 425 Plus + Gold Note Vasari Gold

Tento gramofon vytříbeného italského designu máme dokonce potažený tmavě červenou kůží (mimo jiné také kvůli utlumení přenosu vibrací tělem).
Je nástupcem modelu Pro-Ject 2Xperience, který jsem dlouho měl ve studiu a mohu srovnávat.
1) Máme zde tišší motor se vzdáleným řízením otáček s možností přesného nastavení pomocí externího stroboskopu a stroboskopického kotouče.
2) Snadno snímatelný plastový kryt (proč jsem zmínil u Denonu)
3) Přesněji vyrobený zvedáček ramene
4) závažíčko antiscatingu je na rameno pověšeno na tyčku s 5-ti zápichy, Pro-Ject používá 3.
5) V těle gramofonu je mezi motorem a talířem vyfrézováno množství drážek, aby motor nepřenášel hluk z odvalování řemínku po řemenici
Mínusem oproti PJ 2Xperience jsou výškově neregulovatelné designové nohy.
Na gramofon nám vyšel test v časopise Stereo&Video 05/2021 – výsledek vynikající. Jediné mínus dané neinformovaností recenzenta byly u něj o 1,55% vyšší otáčky, neboť si neuvědomil, že je lze přesně nastavit a já mu dal na test gramofon s otáčkami uzpůsobenými pro mé studio.
4) Pro-Ject VTE BT R – někdo to rád designové

Posledním gramofonem, který máme ve studiu je designový počin značky Pro-Ject. Vertikální gramofon odvozený z jejich modelu Elemental. Má tedy motor přesně naproti uložení ramene.
Motor je zde uložen pevně a musíme se spoléhat na jeho precizní výrobu co se tichosti provozu týče.
Při vývoji modelu byl nejprve zvednut běžný model gramofonu. Po cca 14-ti dnech nonstop provozu se vymlela ložiska motoru a i talíře. Proto tento vertikální gramofon má jak na motoru, tak na talíři použita ložiska kuličková. Antiscating se tu neřeší. Přítlak je zde řešen pružinkou a je nastaven pro použitou vložku Ortofon OM5e na 3.5 gramu. Rameno tak táhne poměrně vysoká síla pohodlně drážkou nahoru. Jako protiváhu má rameno pevné závažíčko. Gramofon se přes svůj nezvyklý vzhled vyznačuje dobrým zvukem se všemi detaily.
Je osazen BT vysílačem, který po připojení gramofonu na napájení nalezne to co je z BT přijímačů v okolí nejblíže (má nejlepší signál) a k tomu se připojí. Nevyžaduje žádné potvrzování, nastavování a tp.
Ke gramofonu jsem si nechal ve výrobě vycentrovat dva talíře, neboť žádný talíř z MDF nemá těžiště na středu a tak u gramofonů přímo z výroby mohou ve výjimečných případech kolísat otáčky a v hudbě se to projevuje sinusovým zpomalováním a zrychlováním hudby. Vyvážené talíře mám pro náročného posluchače jako příslušenství k zakoupení zvlášť pouze já a výrobce. AQ-čko je nechtělo dělat na sklad. Už mám skladem jen jeden takový talíř 🙂
Komentáře
Používá technologii služby Blogger
Obrázky motivu vytvořil(a) IntergalacticDesignStudio
Jsem majitelem rodinné firmy HIFIpartner, kde se přes 15 let věnuji konzultacím, prodeji, instalacím, nastavení a zaškolení obsluhy spotřební elektroniky z kategorií AUDIO a VIDEO.