ZapojTelku.cz

ZapojZesík | ZapojGramec | ZapojBedny | ZapojKino | ZapojStereo | ZapojMultiroom | ZapojKomp

Základní výběr vhodného „zesíku“

Kolega má doma kino. Vejde se i k nám? Co k tomu budu potřebovat?

Pro dokonalý zážitek z domácího kina je potřeba mít fyzicky nejen dva reproduktory před Vámi, ale i dva za Vámi. Pokud chcete můžete mít i centrální box, ale k tomu se ještě dostanu dále.

Můžete mít i Dolby ATMOS reproduktory na předních, či zadních reproduktorech (přesněji reprosoustavách – jedna reprosoustava je ta jedna reprobedna, která obsahuje v sobě více druhů (tedy soustavu) reproduktorů). Případně můžete mít ty „atmosové“ reprosoustavy 🙂 nad sebou ve stropě – což je nejlepší (když tam jsou fyzicky).

Můžete mít i báječné kino v systému Auro 3D, kde je těch reprosoustav dohromady minimálně 10 ks ve třech vrstvách od podlahy.

Ke každé reprosoustavě (reprobedničce) se však musí z jednoho místa (kde bude zesilovač) natáhnout jedna dvojlinka reprokabelu.

Lze to u Vás provést? Pokud ano – můžete uvažovat o AV receiveru.

tv set, tv, television-4308538.jpg

Terminologie:

Integrovaný zesilovač v sobě integruje předzesilovač, tedy tu část, kde se reguluje hlasitost a jsou zde i tónové korekce (basy a výšky, případně i středy) a koncový zesilovač (dva mono nebo jeden stereo). Koncový zesilovač má na starost výkon, tedy nejen jak nahlas, ale také jak přesně. K tomu má výkon = sílu.

Pozor i 40W na kanál je v domácích podmínkách dost „muziky“.

Pokud k integrovanému zesilovači přidáme možnost příjmu rozhlasového vysílání, označujeme takový jeden přístroj – receiverem = přijímačem.

Dnes už máme i třeba receivery síťové, tedy s možností příjmu multimediálního audio obsahu z internetové sítě.

Pokud potřebujeme řešit rozhýbání více než dvou kusů reprosoustav domácího kina, potřebujeme tzv. AV receiver. Tedy přístroj, který s svým výstupem 5.1 rozhýbe 5 reproduktorů a dídá i signál 1 aktivnímu subwooferu (bude-li přítomen).

Kolik máte pozic reprosoustav, tolika kanálový AV receiver potřebujete.

Někomu však na dobrou zábavu u dobrého filmu bohatě stačí i dobře udělaný stereo poslech, čili může mít výborný projektor, stereo integrovaný zesilovač a dvě sloupové reprosoustavy.

Pokud nejčastěji poslouchá hudbu z rádia a večer tu a tam „dá“ nějaký ten film, bude i se stereo systémem velice spokojen.

Na tomto místě bych si dovolil nabídnout můj e-book (ZDARMA), který se problematice přípravy pro instalaci domácího kino věnuje detailněji.

Případně jeden specializovaný placený ebook, věnující se detailnímu srovnání a nastavení jednotlivých AV receiverů, které jsou momentálně na trhu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *